Jednym z podstawowych ryzyk wskazywanych przy okazji omawiania problematyki cloud computingu jest bezpieczeństwo danych. Co ciekawe, w praktyce może się okazać, że wbrew wszelkim pozorom przetwarzanie w chmurze może zapewnić nam lepszą ochronę np. tajemnic przedsiębiorstwa niż tradycyjne sposoby.
Zgodnie z wczorajszym wyrokiem NSA administratorzy portali internetowych mogą udostępniać dane użytkowników podmiotom prywatnym (a nie jak twierdziła część portali wyłącznie organom Państwa). Czy sprawa wytyczy nowe podejście do ścigania naruszeń w sieci?
16 sierpnia 2013 r. minęła kolejna, jedenasta rocznica wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym. Zbiegło się to z upływem mniej więcej 2 lat od chwili, gdy zdecydowałem się nie przedłużać ważności mojego osobistego kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego. Zgodnie z oficjalnymi danymi, publikowanymi przez Ministerstwo Gospodarki, obecnie jest 270 838 użytkowników aktywnych certyfikatów kwalifikowanych, co oznacza że w Polsce około 270 tys. osób może stosować kwalifikowany podpis elektroniczny. Co ciekawe, od początku funkcjonowania systemu wydano zaledwie nieco ponad 828 tys. takich certyfikatów (wydawane są one zwykle na 1-2 lata). Czemu, mimo 11 lat obowiązywania ustawy, statystyki nadal nie są to imponujące?
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.
BLOG ARCHIWALNY