Przy okazji przygotowywania wykładu na temat ochrony informacji poufnych w praktyce biznesowej natrafiłem na ciekawe opracowanie „A Statistical Analysis of Trade Secret Litigation in Federal Courts”, którego autorami są: David S. Almeling, Darin W. Snyder, Michael Sapoznikow, Whitney E. McCollum, Jill Weader. Zawiera ono szereg ciekawych danych będących rezultatem analizy 393 spraw sądowych, w których sądy federalne USA wydały wyroki dotyczące tajemnicy przedsiębiorstwa (trade secrets) w latach 1950 - 2008. Oczywiście, część wniosków wynikających z tej analizy jest specyficzna dla systemu prawnego w USA, niemniej jednak część jest uniwersalna i może być ciekawym odnośnikiem do analizy tego rodzaju spraw na rodzimym rynku.
Jednym z podstawowych ryzyk wskazywanych przy okazji omawiania problematyki cloud computingu jest bezpieczeństwo danych. Co ciekawe, w praktyce może się okazać, że wbrew wszelkim pozorom przetwarzanie w chmurze może zapewnić nam lepszą ochronę np. tajemnic przedsiębiorstwa niż tradycyjne sposoby.
Zgodnie z wczorajszym wyrokiem NSA administratorzy portali internetowych mogą udostępniać dane użytkowników podmiotom prywatnym (a nie jak twierdziła część portali wyłącznie organom Państwa). Czy sprawa wytyczy nowe podejście do ścigania naruszeń w sieci?
Kilka dni temu nasza kancelaria oficjalnie udostępniła Procurement Explorer – anglojęzyczny przewodnik po polskim prawie zamówień publicznych w formie aplikacji mobilnej. Procurement Explorer dostępny jest w wersji na smartfony i tablety iOS oraz urządzenia korzystające z Android. Projekt ten wymagał nie tylko wiedzy merytorycznej, ale także wdrożenia w życie porad, których zazwyczaj – w podobnych sprawach - udzielamy naszym klientom.
Dziś rano w serwisie Kampania na żywo został opublikowany artykuł „Przemówienie w Berlinie. Czy był ghost writer”, który dotyka problemu meta danych. Meta dane to informacje dotyczące tworzonych dokumentów
(np. o autorze, firmie). Wielu użytkowników tworzących dokumenty elektroniczne nie zdaje sobie sprawy, że udostępniając innym takie dokumenty udostępnia także
ich meta dane, które mogą zawierać wiele poufnych informacji. Tym razem pech
dotknął Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.
BLOG ARCHIWALNY