Chociaż media społecznościowe żyją głównie chwilą bieżącą, to jednak wiele udostępnianych w nich treści nie traci tak szybko na aktualności i warto się z nimi zapoznać nawet po pewnym czasie. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć nowy cykl pt. Znalezione Polubione - comiesięczne wpisy, w których będę zamieszczał najbardziej interesujące linki, jakie opublikowałem na Twitterze (@tomasz_zalewski) lub w serwisie Linkedin.
Internet daje nam prawie nieograniczony dostęp do informacji – z reguły szybszy niż ten oferowany przez tradycyjne media. Często jest to także dostęp do bezpośredniego źródła informacji, co pozwala na wyrobienie sobie własnej opinii na podstawie faktów, a nie ich omówienia lub interpretacji.
Jednak dostępnych informacji, nawet zawężonych tylko do wybranego zagadnienia, jest zazwyczaj zbyt dużo. Trzeba je selekcjonować.
Od pewnego czasu, gdy natrafię na ciekawe informacje w Internecie dotyczące moich zawodowych zainteresowań, dzielę się nimi publicznie. Przede wszystkim na Twitterze (@tomasz_zalewski), choć część informacji, zazwyczaj o stricte prawniczym charakterze, trafia także na moje konto w serwisie LinkedIn.
Wiadomo, że media społecznościowe żyją przede wszystkim chwilą bieżącą. Wiele z udostępnianych w nich treści nie traci jednak tak szybko na aktualności i warto się z nimi zapoznać nawet po pewnym czasie. Dlatego postanowiłem regularnie zamieszczać tutaj najbardziej interesujące linki, które opublikowałem na Twitterze lub w serwisie Linkedin.
Przedstawiam wybrane linki dotyczące prawa własności intelektualnej i technologii z grudnia 2015 r. z krótkim komentarzem. Podzieliłem je na trzy części.
Dzisiaj część pierwsza.
- Pirate Bay can’t be blocked, says Swedish court. Sądy w wielu krajach na świecie mierzą się z wnioskami kierowanymi przeciwko dostawcom usługi dostępu do Internetu o nakazanie im blokowania dostępu do konkretnych serwisów internetowych, najczęściej z powodu naruszeń praw autorskich dochodzących w ramach takich serwisów. Sąd szwedzki zdecydował, że wniosek taki jest nieuzasadniony wobec słynnego serwisu Pirate Bay. O sprawie na pewno jeszcze usłyszymy.
- Hacked toymaker leaked gigabytes worth of kids’ headshots and chat logs. Nieustannie słyszymy o kolejnych przypadkach złamania zabezpieczeń i uzyskania nieuprawnionego dostępu do różnych danych. W tym wypadku brakiem rozsądku wykazał się producent zabawek, które umożliwiają przesyłanie online fotografii i nagrań rozmów dokonanych przy pomocy zabawki. Producent ten zapewne jeszcze nie wie, co to jest Privacy by Design.
- Lex Machina is a legal search on steroids. New tools - better legal advice. LexisNexis kupiło spółkę oferującą usługę Lex Machina. Lex Machina jest zaawansowane narzędzie do analizy orzecznictwa, pozwalające do pewnego stopnia przewidywać rozstrzygnięcie w typowych sprawach. Trzeba jednak pamiętać, że oferowane jest ono w USA, a zatem w systemie prawnym, w którym każdy ma dostęp do pełnej treści akt sądowych, w tym do nazwisk sędziów i pełnomocników.
- Numer telefonu służbowego ministra sprawiedliwości nie jest informacją publiczną. Tak orzekł NSA. Pytanie tylko, czy taki numer jest komuś potrzebny. I obecny i poprzedni minister sprawiedliwości mają konta na Twitterze (@ZiobroPL), gdzie – o czym nie wszyscy wiedzą – ma się bezpośredni kontakt z nimi.
- Legal Tech Assessment - czyli czy w ramach faktury za usługi prawne mieści się efektywne korzystanie z MS Office (co może mięc znaczenie przy rozliczeniu wg stawek godzinowych)... Wygląda na to, że w tym zakresie umiejętności polskich prawników są zwykle zdecydowanie wyższe.
- Zhackowano szczoteczkę do zębów… Śmiać się czy bać? Internet rzeczy w działaniu.
- Z MON wykradziono kilkaset tysięcy e-maili - kulisy ujawnia gen. Bondaryk.
- Kulisy sprawy dotyczącej domniemanego usunięcia z serwisu SoundCloud remixu utworu Johna Cage „4’33” (zawierającego 4 minuty 33 sekundy ciszy) z powodu naruszenia praw autorskich do... ciszy właśnie.
- Czy sąd może orzekać na podstawie złego nagrania? Omówienie wyroku SN. Wyrok pokazuje, że potrzebne jest nie tyle nagrywanie rozpraw, co urzędowa transkrypcja takich nagrań.
- Narzędzia anonimizujące działania w Internecie jako instrumentarium do prowadzenia operacji informacyjnych w ramach wojny hybrydowej. Ciekawy i praktyczny tekst na stronie internetowej ABW. Nawiasem mówiąc, niewykluczone, że nowelizacja ustawy o policji sprawi, że będzie to praktyczny zbiór technik anyinwigilacyjnych.
- Open source i free source oraz zasady ich wykorzystania w firmie Dobry praktyczny tekst na przykładzie Microsoft jak korzystać w firmie informatycznej z open source.
- Apelacja w sprawie SFP v. Chomikuj.pl. Ponieważ reprezentujemy w tym postępowaniu pozwanego, tylko odsyłam do artykułu.
- Legal analytics 101. O analityce finansowej w realiach kancelarii prawnej
- Czy jeździec żużlowy jest przedsiębiorcą? O opodatkowaniu „usług sportowych w zakresie uprawiania sportu żużlowego”.
- Berg, Draxlmaier, shows the dramatic increase in patenting in key areas for next gen. of automobiles: pic.twitter.com/obMLgKJ0C4 Od dawna wiadomo, że wnioski patentowe pokazują, dokąd zmierza rozwój technologiczny.
- Przełom! UOKiK zablokował podejrzany sklep internetowy. Przełom? Procedura notice and take down (PL: wiarygodne zawiadomienie) najwyraźniej nie przebiła się jeszcze do powszechnej świadomości.
- Oświadczenie GIODO nt Schrems zawiera 3 zdania własnej opinii tego urzędu. W pozostałym zakresie odsyła do komunikatów organów unijnych. Jednak zainteresowanie tym tematem jest tak duże, że przeczytałem już kilka artykułów poświęconych tylko omówieniu tych trzech zdań...
Wszelkie uwagi i komentarze dotyczące sposobu prezentowania zbioru linków (i wszelkie inne) mile widziane.
Autorem wpisu jest Tomasz Zalewski

Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.
BLOG ARCHIWALNY